یک اقتصاددان، گفت: مواردی نظیر «ناترازی انرژی»، «بحران منابع طبیعی»، «کسری بودجه»، «بحران نظام بانکی»، «وضعیت بخش واقعی اقتصاد به‌ویژه در بنگاه‌ها»، «وضعیت نظام‌های حمایتی»، «تحریم‌ها» و «نظام بودجه‌ای غیرمنضبط» از جمله، چالش‌های پیش‌روی دولت چهاردهم است.

دفتر هفتمین رئیس‌جمهور ایران در نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما، خواستار تخصیص فرصت پاسخ به ادعاها و اتهامات برخی داوطلبان در جریان میزگردها و اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم، علیه حسن روحانی و دولت او شد.

فلاحت پیشه چه گفت؟

رئیسی پس از شنیدن نظرات و پیشنهادات اعضای جلسه به وزیر جهادکشاورزی دستور داد، با محاسبه دقیق و به روزرسانی آمار میزان نیاز کشور به برنج، میزان تولید این محصول در کشور و میزان مورد نیاز برای واردات، زمینه لازم برای اعمال محدودیت هوشمند در واردات برنج را فراهم کند.

آیت الله نوری همدانی در دیدار با رئیسی پایین بودن ارزش پول ملی را یک مشکل اساسی دانسته و گفت: اینکه شما شبانه روز خدمت می‌کنید و بااخلاص در حال فعالیت هستید شکی نیست، اما امروز اقتصاد و معیشت مردم در سختی بسیار است و هر کجا قدم می‌گذارید مردم از گرانی و سختی زندگی می‌گویند. بر این اساس باید توجه کرد که همه فعالیت‌ها برای رفاه مردم باشد، خصوصاً فرهنگ و اقتصاد؛ باور داشته باشیم ستون دین همین مردم هستند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اینکه حدود ۹۶ درصد کارگران به دلیل ناامنی شغلی، ناراضی هستند، اما چاره‌ای جز ادامه کار ندارند گفت:کارگران معترض از ترس بیکاری چاره ای جز سکوت ندارند.


افزایش ۱ درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده به ۱۰ درصد به ادارات مالیاتی کشور ابلاغ شد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان، تصریح کرد: وجدان خود را قاضی کنیم و به این فکر کنیم که جامعه از کسی که به هر دلیلی یا از سر جهر و تعمد و یا اینکه جایگاه شرعی حجاب را نمی‌داند اقدام به بی حجابی می‌کند بیشتر آسیب می بیند یا از کسی که رانت خواری، پارتی بازی و فساد اداری می‌کند؟

علیرضا میرغفاری، عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه در جلسه بعدی شورای عالی کار به روز شنبه موکول شد، گفت: هیچ پیشرفتی در تعیین حداقل دستمزد و سبد حداقل معیشت باوجود اختلافات موجود طی مذاکرات صورت نگرفت. نادر مرادی گفت: اگر درست محاسبه کنند و سهم واقعی اقلامی مانند مسکن و آموزش را در نظر بگیرند، نرخ واقعیِ سبد معیشت قطعاً ۳۰ میلیون تومان و حتی بیشتر است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فراجا به پرونده کوروش کمپانی اشاره کرد و گفت: پرونده باز است و ۵ نفر از عناصر اصلی شرکت دستگیر شده است. ۵ هزار نفر در پلیس امنیت اقتصادی شکایت کردند و به مرجع قضائی فرستادیم. اگر باز هم کسانی که پول واریز کرده و شکایت دارند به پلیس امنیت اقتصادی تهران یا استان محل سکونت مراجعه کنند؛ تا این لحظه ۲۵ سلبریتی تبلیغ کننده این شرکت به پلیس احضار و دعوت شده و وجوه دریافتی بازگردانده شد.


سرمدی‌واله گفت: دولت باید برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه کارمندانی که درآمد پایینی دارند و بازنشستگان که فقط حقوق دریافت می‌کنند و از اضافه کار و حق ماموریت محروم هستند، کارگران، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) و سازمان بهزیستی برنامه ویژه‌ای داشته باشد.

مشاور و رئیس دبیرخانه هیأت امنای سازمان تامین اجتماعی و صندوق‌های تابعه گفت: باید بتوانیم یک اصلاح ساختار انجام دهیم و تحولی را در حوزه اقتصادی رقم بزنیم تا بتواینم نرخ سود دهی روبه رشدی را داشته باشیم. امروز اغلب منابع اقتصادی صندوق‌های ما کمتر از ۵ درصد در منابع درآمدی حوزه اقتصادی صندوق‌ها اثرگذار هستند.

عباس اورنگ گفت: حذف ردیف‌های ستاره‌دارِ سازمان تامین اجتماعی در اقدامی شتابزده و طی یک مهلت زمانی کوتاه، می‌تواند زیان‌بخش باشد و اثرات سازنده‌ی نیروی انسانی موثر و کاربلدِ سازمان را کاهش دهد.

رئیس جمهور با اشاره به گذشت زمان طولانی از وضع قوانین مربوط به مناطق آزاد و محدودیت‌هایی که برخی از این قوانین برای فعالیت این مناطق ایجاد کرده است، بازنگری در قوانین موجود را ضروری دانست و گفت: با توجه به رفع نگرانی‌های گذشته و تمرکز توجه به تولید و صادرات در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی لازم است تدوین لایحه‌ای جامع ناظر به همه موانع موجود در این مناطق و مشتمل بر راهکارهای رفع این مشکلات در اولویت کاری مسئولان مربوط باشد.

بر اساس دستور رئیس مرکز اطلاعات مالی کشور، ارائه خدمات کارت به کارت بیش از ۱۰ میلیارد ریال یا ۲۰۰ تراکنش دریافتی در ماه به اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی در تمامی کارت‌های بانکی متصل به کد ملی اشخاص مذکور ممنوع می‌باشد.

موسسه آمار ترکیه (TurkStat) فاش کرد که درآمد گردشگری ترکیه در سال ۲۰۲۳ به ۵۴.۳ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبلش ۱۶.۹ درصد افزایش داشته است.

آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه حقوق امروز برای کارگران کفاف زندگی را نمی‌دهد، تصریح کرد: ۲۰ درصد افزایش حقوق کارگری مورد تصویب برای سال آینده هم در مقابل تورم ۴۰ تا ۴۵ درصد کارگشا و چاره ساز نیست، با این حقوق نیمی از مایحتاج خانواده را نمی‌توانند بدهند و تورم بالا برای کشور مهلک است

خبرگزاری تسنیم نوشت خبر دریافتی این خبرگزاری حاکی است سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی از ۱۵۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر کاهش یافت. همچنین ذخیره سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی که تا پیش از این، ۹ ماه و به‌میزان حداکثر ۵۴۰ لیتر بود، از این پس به ۶ ماه و حداکثر ۳۶۰ لیتر کاهش یافت.

دیگر عناوین