رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: خواهش می‌کنیم در مجلس منابع درآمدهای غیر واقعی بودجه را افزایش ندهید زیرا تحقق نمی‌یابد، عملکرد سال گذشته تبصره ۱۴ حدود ۳۴۰ همت بوده است. در سال ۱۴۰۱ هیچ افزایش قیمتی در حامل‌های انرژی و حجم تولید نداشته‌ایم، چطور شما این در آمد را از ۳۳۰ به ۶۴۰ همت افزایش دادید؟ این درآمد تحقق پیدا نمی کند، ما روی تحقق ۶۶ درصد این منابع حساب کرده ایم بنابراین ۲۰۰ همت در این تبصره عدم تحقق داریم. نمی توانیم از آسمان بیاوریم.

تعریف مدرن‌تر از عدالت که در کشورهای برخوردار از لیبرال دموکراسی هواخواه و البته مصداق دارد "فرصت‌های برابر" است. جامعه‌ای که فرصت رشد و شکوفایی را برای همه فراهم می‌آورد عادلانه‌تر است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در جمع ائمه جمعه سراسر کشور خاطر نشان کرد: بسیاری از سرمایه‌ها به دلیل ضعف در ساختار از بین می‌رود لذا معتقدم مشکل کشور پول نیست، مشکل عرضه و حکمرانی صحیح است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای رسمی ابطال مصوبات اخیر هیات دولت در خصوص افزایش حق مسکن کارگری و افزایش مستمری بازنشستگان را به رئیس جمهور اعلام کرد.

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با بیان اینکه لایحه دو فوریتی جدیدی برای بازگشت نرخ ارز محاسباتی گمرک به نرخ ۴۲۰۰ تومان به مجلس ارائه شده است، گفت: با توجه به تاثیر این موضوع بر قیمت تمام شده تولید امیدوار هستیم مجلس با فوریت این لایحه موافقت کند. وزیر اقتصاد ادامه داد: اهمیت این مسئله از این جهت است که نرخ محاسباتی ارز در گمرک تاثیر بالایی در هزینه تمام شده تولید دارد و برای آنکه قیمت‌ها در سال ۱۴۰۱ بیش از این افزایش پیدا نکند دولت تصمیم به بازگشت نرخ محاسباتی گمرک به نرخ سال گذشته گرفته است.

برای محیط‌های ۷۰ تا ۱۲۰ متر کولر‌های آبی با حجم موتور پنج هزار توصیه می‌شود. بازه قیمت این مدل‌ها بین سه تا ۱۰ میلیون است

شرق نوشت: طبق آمار‌ها دولت در سال ۱۳۹۸ حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان یارانه سوخت هواپیما به شرکت‌های هواپیمایی پرداخت کرده و این میزان یارانه در سال ۱۴۰۱ به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت هر لیتر سوخت از آن زمان تاکنون همان ۶۰۰ تومان است. عامل اصلی افزایش یارانه پرداختی بالارفتن نرخ آزاد سوخت هواپیماست که امسال به حدود هر لیتر ۱۳۴۰۰ تومان در بورس انرژی رسیده است. یعنی تنها طی دو سال میزان یارانه پرداختی به شرکت‌های هواپیمایی بیش از دو برابر شده است. آنچه در سیاست‌گذاری دولت عجیب به نظر می‌رسد این است که در سال ۱۳۹۸ دولت با هزینه‌های بسیار زیادی قیمت بنزین را در کشور افزایش داد و ۸۰ میلیون نفر را از این تصمیم خود متأثر کرد که تبعات زیادی نیز برای دولت وقت و البته مردم داشت. اما نکته اینجاست که یارانه پرداختی به سوخت هواپیما هیچ تغییری نکرده و با همان نرخ سال ۱۳۹۴ به چهار درصد استفاده‌کننده از این محصول عرضه می‌شود. با توجه به دلایل فوق آیا زمان آن نیست که سهم یارانه پرداختی دولت به شرکت‌های هواپیمایی کاهش پیدا کند؟ آیا زمان آن نیست که تغییری معنادار در قیمت سوخت هواپیما‌ها داده شود و یا یارانه آن حذف شود؟


مجلس امسال بیش از ۲ هزار و ۱۵۶ میلیارد تومان بودجه می گیرد. از این میزان ۱۳۱ میلیارد تومان مربوط به حقوق و دستمزد است، ۲۷۳ میلیارد تومان نیز برای پروژه های عمرانی مجلس اختصاص داده می شود اما نکته جالب عدد یک هزار و ۷۵۲ میلیارد تومانی است که با عنوان سایر در اختیار مجلس قرار می گیرد.

اصلاحاتی که پیش از شوک قیمتی اخیر باید در ایران رخ می‌داد / تجربه‌های کره جنوبی، مالزی و ترکیه که دولت نادیده گرفت محمدرضا یوسفی، استاد اقتصاد دانشگاه مفید: تجربه‌های دهه هفتاد، دولت دهم و سال ۹۸ باید در پیش روی دولت سیزدهم قرار می‌گرفت، اما از آنجا که انباشت تجربه در کشور به اندازه کافی وجود نداشته، با توجیهاتی به هنگام سیاستگذاری به تجارب گذشته بی اعتنایی می‌شود و در نهایت همان اشتباه مجددا صورت می‌گیرد در حالی که این تجارب به ما می‌آموزاند که با توجه به درجه وابستگی تولید، مصرف، تراز تجاری، اشتغال، تورم و فقدان بازار رقابتی ارز؛ دولت و بانک مرکزی ناگزیر از مدیریت این متغیر مهم اقتصادی است.

شرق نوشت:با تهاجم روسیه به اوکراین، آمریکا تحریم‌های گسترده‌ای علیه این کشور فعال کرد و حالا آنها وارد بازار نیمه‌جان ایران شده‌اند که سال‌هاست فشار تحریم بر شانه‌هایش سنگینی می‌کند.

رییس جمهور گفت : همه مردم باید در جریان الزامات قانونی برای اصلاح نظام توزیع یارانه‌ها و نحوه اجرای آن قرار گیرند

به دنبال اجرای سیاست‌های جدید دولت مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت برخی مواد خوراکی افزایش یافته است. این مواد خوراکی شامل کالا‌های اساسی از جمله مرغ، تخم مرغ، شیر، روغن و نان می‌شوند.

یارانه نقدی جدید براساس دهک‌های شناسایی‌شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مبالغ تعیین‌شده به حساب ۲۳میلیون سرپرست خانوار واریز شد. با واریز این دو مرحله از یارانه جدید، یارانه‌هایی که در دهم و بیستم هرماه به به حساب سرپرستان واریز می‌شد از این تاریخ پرداخت نمی‌گردد.

کمبودهای بسیاری در کشور وجود دارد و اگر حتی ۵ درصد کمبود کالا در بازار مشاهده شود، قیمت کالا حداقل ۵۰ درصد بالا می‌رود. ما مجبوریم در داخل کشور سیاست‌های کنترلی همراه با سیاست‌های انقلابی را به کار ببریم.

مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در ۱۰ اردیبهشت ماه پرداخت شده و این یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی، مازاد بر آن بوده، این ماه استثنا بوده است. وی عنوان کرد: از ماه‌های بعد فقط یکبار یارانه کمک معیشتی به صورت تجمیعی پرداخت می‌شود.

رییس جمهور پیشین ایران تاکید کرد که باید فارغ از اختلاف دیدگاه‌ها، برای رفع مشکلات کشور و بهبود وضعیت اقتصادی و حضور پرقدرت در شرایط پیچیده بین المللی همه به دولت سیزدهم برای گذر از این برهه خاص کمک کنیم.

همتی گفت: همان‌طور که قبلا پیش‌بینی کرده بودم و هشدار داده بودم متاسفانه دولت سیزدهم رکورد تاریخی چاپ اسکناس را شکست

جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت گفت: انحصاری که در بازار خودرو به وجود آمده، خودروسازان داخلی را گستاخ . پر رو کرده است و روی به انجام هر کاری که دوست دارند، می‌آورند. اگر سازمان استاندارد به آن‌ها تذکری دهد، ناراحت می‌شوند و گاهی به نیروی انتظامی حمله می‌کنند و از طرفی، مصوبه مجلس را زیر سوال می‌برند

مقامات اوکراینی می‌گویند روس‌ها در حال غارت ذخایر گندم این کشور هستند.

دیگر عناوین