آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در ریاض گفت آمریکا به مراحل پایانی توافق امنیتی با عربستان سعودی نزدیک است و اگر عربستان روابط خود با اسرائیل را عادی کند، این توافق امنیتی به عربستان پیشنهاد می‌شود. بلینکن فاش کرد که قرار بود در ‍۱۰ اکتبر سال گذشته میلادی در عربستان سعودی و اسرائیل حضور داشته باشد تا به طور خاص بر بخش فلسطینی توافق عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل تمرکز کند چرا که این بخش این یک جزء اساسی آن است. اما این اتفاق به دلیل حملات ۷ اکتبر (۱۵ مهر) حماس به اسرائیل رخ نداد.

به گفته عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای ریاست ۳ جریان فعال بوده و نامزد خواهند داشت. یکی جریان قالیباف است که برای مجلس دوازدهم پای کار است. یک جریان هم جریان معتدله است که آقای متکی که برای ریاست نامزد می‌شود و فعالیت‌هایشان را هم شروع کرده است. آنها مقداری معتدل‌تر هستند زیرا بالاخره شورای وحدت در یک چارچوبی حرکت کرده است. در کنار این دو جریان طیفی هم وجود دارند که پایداری، شریان و مصاف هستند. اینها هم قطعا نامزد خواهند داشت و آن‌طور که معلوم است روی آقای ذوالنور به جمع‌بندی می‌رسند.

در زمینه سیاست‌های مهاجرتی و اقتصادی بایدن این شانس را دارد که با پوپولیست و مردمدار نشان دادن خود یک پوپولیست دیگر را از میدان بدر کند. حتی در دورانی که سیاستمداران پوپولیست در نقاط مختلف جهان در حال موج سواری بر روی مطالبات مردمی هستند، توخالی بودن مواضع حزب مقابل می‌تواند برای بایدن راه گشا باشد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران، ادعای دخالت ایران در عملیات ۷ اکتبر گروه‌های مقاومت فلسطین علیه رژیم اسرائیل را "یک ادعای کاملا بی اساس" دانست و گفت: ایران در جریان این عملیات نبود و فلسطینی‌ها تماس گرفتند. ایران هیچ گروه و جنگ نیابتی نداشته و ندارد. این اسرائیل است که نیروی نیابتی آمریکا در منطقه است و منطقه را ناامن کرده است.

دولت جو بایدن به دنبال انتشار گزارش خبرگزاری رویترز مبنی بر اقدام ایران در ارسال موشک بالستیک به روسیه هشدار داد که در صورت تایید این موضوع، تهران با واکنش «سریع و شدید» جامعه بین‌المللی مواجه خواهد شد. جان کربی گفت: «ما در واکنش به ادامه حمایت‌های ایران از جنگ روسیه، طی روز‌های آینده تحریم‌ها علیه تهران را تشدید خواهیم کرد و اگر ایران به روسیه موشک بالستیک بفروشد، این آمادگی را داریم که دست به اقدامات بیشتری بزنیم.»

محمدجواد ظریف در نشستی دانشجویی به مذاکرات برجام و احیای آن پرداخت.

سید محمد خاتمی در دیدار اعضای حزب مجمع ایثارگران گفت: اصلاح طلب واقعی با کسی قهر نیست و قهر نخواهد کرد. گرچه ممکن است موضع داشته باشد و انتقاد کند و باید بکند، ولی با انتخابات، با حاکمیت و بخصوص با مردم قهر نخواهد کرد

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه در پاسخ به صدای آمریکا برای اظهارنظر درباره گفته‌های وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تبادل پیام بین تهران و واشنگتن گفت، پاسخ ما به کشته‌شدن سربازانمان واضح‌ترین پیام را ارسال می‌کند و ایران این پیام را دریافت کرده است.

ای بی سی نیوز به نقل از یک مقام امریکایی از آغاز حملات ایالات متحده در سوریه در پاسخ به حمله به پایگاه امریکا در اردن خبر داد. اسکای نیوز عربی نیز نوشت: مقر گروه‌های فاطمیون و زینبیون در شرق سوریه مورد حمله قرار گرفته است.

طلاعاتی جدیدی درباره تاجر و عامل کشته شده موساد در اربیل عراق منتشر شده است.

عبدالقادر فايز، خبرنگار الجزیره نوشت: آیا پیام امریکا که منابع غیررسمی می گویند چند روز پیش و با واسطه به ایران رسیده، برای مهار تهران و حفظ موضع فعلی ایران برای عدم گسترش دایره جنگ، کافی است؟ منابع غیر رسمی گفته اند که محتوای این پیام چارچوبی چندگانه دارد و همزمان شامل عقب نشینی، تشویق، بازدارندگی و هشدار است.

منصور حقیقت‌‌پور که از نزدیکان علی لاریجانی است می‌گوید که فعلاً نشانه‌ای از تحرک انتخاباتی لاریجانی نیست اما اگر به‌گفته او، شورای نگهبان بستر را فراهم کند؛ لاریجانی ۶۰۰ گزینه می‌تواند بین ثبت‌نامی‌ها داشته باشد و به‌تعداد ۲ مجلس لیست بدهد.

نیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مدعی شد که اگر حزب الله جنگ را گسترش دهد، به همراه ایران ضرباتی را متحمل خواهند شد که به خواب هم ندیده‌اند. وی افزود: «یک جنگ تمام‌عیار در جریان است. ما در همه جبهه‌ها در حال جنگیم و موفقیت‌های چشمگیری داشته‌ایم، اما هزینه دردناکی هم داده‌ایم.»

علی اکبر صالحی وزیر خارجه اسبق ایران می گوید ایران می خواهد در این مثلث [چین، روسیه و آمریکا] کجا بایستد؟ اگر برود به یکی از راس های این مثلث بچسبد فاجعه است. به نظرم باید وسط این مثلث بایستد. اینجاست که باید از فرصت ها و از نقاط ضعف موجود خوب استفاده کند.

شرکت کنندگان در مجمع، راه‌های تقویت همکاری بین کشور‌های عربی و فدراسیون روسیه را در زمینه‌های مختلف بررسی کردند. آن‌ها سطح استثنایی روابط اعراب و روسیه را ستودند و در عین حال بر اهمیت ادامه هماهنگی با هدف پیشبرد روابط دوجانبه و همچنین ارتقای رشد و شکوفایی تاکید کردند.

جمهوری‌خواهان که در مجلس نمایندگان ایالات متحده اکثریت را در اختیار دارند با ۲۲۱ رای مثبت در برابر ۲۱۲ رای مخالف نمایندگان حزب رقیب، طرح استیضاح بایدن را علی‌رغم آن که تاکنون نتوانسته‌اند هیچ مستنداتی مبنی بر قانون‌شکنی رئیس جمهور دموکرات آمریکا ارائه کنند، کلید زدند.

بیست و هشتمین اجلاس سالانه آب و هوایی سازمان ملل در دبی تنها با اشاره‌هایی به موضوع جنگ غزه و تهدیدهای آن برای محیط زیست و امنیت غذایی فلسطینیان همراه بود.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در آستانه سفر ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهور ایران به روسیه اعلام کرد: ما به نظارت بر روابط در حال گسترش و نگران کننده میان ایران و روسیه ادامه می دهیم.

اکنون سیاست خارجی هند در قبال منطقه به طور فزاینده‌ای عملگراتر به نظر می‌رسد. از آنجایی که اقتصاد هند به سرعت در حال رشد است و در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود، تمایل هند برای نفوذ نیز افزایش می‌یابد؛ و خاورمیانه، از منظر سیاست خارجی، جایی است که بسیاری از این نفوذ در حال آزمایش است.

بلومبرگ نوشت: عربستان سعودی پیشنهادی برای تقویت همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران را در صورتی که تهران از تبدیل جنگ اسرائیل و حماس به یک درگیری گسترده‌تر توسط نیرو‌های نزدیک به خود جلوگیری کند

دیگر عناوین