یک روز پیش از آغاز ثبت نام نامزد‌های انتخابات ۱۴۰۰ دعوای حسن روحانی و شورای نگهبان بر سر تغییر قانون انتخابات وارد فاز جدیدی شده است؛ این گزارش را بخوانید تا ببینید چرا شورای نگهبان در بدعتی غیرقانونی خواستار تغییر شرایط ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اصولگرایان بدترین وضعیت تاریخی را پیدا کرده‌اند. انشقاق به حد بالایی رسیده است و حتی مثل گذشته نگاهشان به فصل‌الخطاب نیست. هم شدیدا تشنه پاستور شده‌اند و هم ظاهرا باور دارند در آینده نزدیک کشور ایران شاهد تحولاتی است ولی نفهمیده‌اند کدام تحول یا تحولات؟

تسنیم و فارس نوشتند که رئیسی جمع بندی خود برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری را نهایی کرده و به احتمال بسیار زیاد در روزهای آتی، برای ثبت‌نام به وزارت کشور خواهد رفت. بر این اساس، ثبت نام احتمالا در روز عید فطر انجام می شود و نیکزاد هم رییس ستاد انتخابات او خواهد شد.

محمد غرضی می‌گوید به تصمیم شورای نگهبان درباره شرایط ثبت‌نام در انتخابات اعتراضی نمی‌کند.

شرق نوشت:برخی می‌گویند انتخابات 1400 از بسیاری جهات شبیه انتخابات 84 است که هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی محتمل است با چند نامزد وارد گود انتخابات شوند؛ چراکه یک‌ماه‌ونیم مانده به موعد رفتن پای صندوق‌های رأی و هنوز مشخص نیست که گزینه یا گزینه‌های اصلی هر دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی کدام‌اند.

در فاصله یک ماه و نیم تا انتخابات ریاست جمهوری، اصولگرایان خود را برنده مطلق این انتخابات می دانند. اما اگر اصولگرایان برنده شوند، دولت آینده چگونه مواضعی خواهد داشت؟

سیدحسن خمینی در واکنش به محدودیتهای اعمال شده برای حضور نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: ایران بزرگتر از یک جمع دو سه نفره است. به گذشته خودمان افتخار می‌کنیم؛ به شرایط جاری معترضیم اما به آینده امیدواریم.

در پی نامه اعتراضی الیاس حضرتی، دبیرکل «حزب اعتماد ملی» به رئیس مجلس، در خصوص پاکسازی سیاسی گسترده نامزدهای شوراهای شهر و روستا و بالا گرفتن اعتراض‌ها نسبت به رد صلاحیت گسترده نامزدهای شورای شهر، در جلسه‌ای با حضور رئیس مجلس، وزیر کشور و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر این موضوع بررسی شد.

پس امروز اگر عراقچی مشغول مذاکره با طرف های غربی است این براساس جمع بندی تمامی ارکان نظام صورت گرفته و ایشان و تیم همراه وی تنها مجری این تصمیم است، اگر اصولگرایان همین یک جمله را درک کنند برای ما بس، اگرچه که با توجه به اولویت منافع حزبی چنین آرزویی محال به نظر می رسد.

نیویورک تایمز نوشت: در حالیکه نشانه های ملموسی از درک و تفاهم جدید میان عربستان و ایران هنوز پدیدار نشده و ممکن است مدت زمان زیادی برای تحقق این مسئله طول بکشد، اما اگر در نهایت و در هر صورتی محقق شود حتی نشانه های کاهش تنش میان دو طرف می تواند بر اوضاع کشورهایی همچون لبنان، سوریه، عراق و یمن دیده شود.

محمد جواد ظریف در یک پست اینستاگرامی نوشت: عرایض بنده ذره‌ای از عظمت شهید سلیمانی و نقش بی‌بدیل او در بازآفرینی امنیت ایران، منطقه و جهان نمی‌کاهد.

در پی انتشار فایل صوتی ظریف و هجمه گسترده جریان اصولگرا به دولت و تیم مذاکرات کننده هسته‌ای، عده ای نیز در برخی شهرهای کشور از جمله مشهد و کرمان، تجمع‌هایی برگزار کردند.

امام جمعه مشهد گفت: هستی و معیشت مردم را با این برجام و کاهش ارزش پول ملی نابود کردند و مدعی هستند میدان اجازه نداد دیپلماسی جلو برود؟

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به اظهارات ظریف در فایل صوتی منتشر شده از او، می‌گوید ما موضع رسمی ایران را مبنا قرار می‌دهیم.

سعید جلیلی طی سخنانی با طرح موضوعاتی سعی در ارائه آنچه آن‌ها «روایت معتبر» از مذاکرات می‌خواند، کرده است. جلیلی سعی کرده است که در سخنان خود سه قطعنامه‌ی دوران خود را بی اهمیت و تکرار قطعنامه‌های پیشین بداند. او همچنین خود را عامل حل و فصل «۶ مسئله فنی با آژانس» معرفی کرده است. جلیلی در بخش دیگری از سخنانش گفته «همان طرفی که سال ۸۴ به دنبال تعطیلی و تخریب تاسیسات هسته‌ای بود، ظرف مدت سه سال مجبور شدند به پشت میز مذاکره بیایند؛ آمریکایی‌ها که می‌گفتند به علت عدم پایبندی ایران به قطعنامه‌ها، با ما مذاکره نخواهد کرد نیز به مذاکرات پیوست.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا که در آستانه صدمین روز شروع کار خود سخنرانی کرد، گفت: در تماس تلفنی با شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین اطلاع دادم که آمریکا حضور نظامی قوی خود را در اقیانوس‌های هند و آرام نظیر آنچه با ناتو در اروپا دارد، حفظ خواهد کرد.

خبرگزاری فارس هم با انتشار نقدی بر سخنان ظریف نوشته است: «فرامتن این فایل صوتی در یک جمله خلاصه است؛ برخلاف تصور رایج در جمهوری اسلامی نه تنها رئیس جمهور اختیار ندارد، بلکه برخلاف تصور پیشین حاکمیت دوگانه نیز وجود ندارد و تنها و تنها قاعده حاکم در اداره کشور، قواعد «میدان» است و راهبری نظامی.»

بن سلمان ولیعهد عربستان تاکید کرد: ما به دنبال تنش با ایران نیستیم و از رشد و شکوفایی این کشور خوشنود می‌شویم.

دو صندلی ریاست؛ یک نامزد و مسیری که آنچنان هم نزدیک نیست؛ بهارستان تا پاستور.

نایب رئیس مجلس گفت: دبیر محترم شورای نگهبان جنتی و اعضای شورای نگهبان بایستی در این باره نظر بدهند و بگویند که آیا به لحاظ شکلی روند مصوبه مجلس درست بوده است یا خیر؛ لذا نمی‌توانیم نظر هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصحلت نظام را بپذیریم.

دیگر عناوین


بدون تبلیغ