اکنون سیاست خارجی هند در قبال منطقه به طور فزاینده‌ای عملگراتر به نظر می‌رسد. از آنجایی که اقتصاد هند به سرعت در حال رشد است و در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود، تمایل هند برای نفوذ نیز افزایش می‌یابد؛ و خاورمیانه، از منظر سیاست خارجی، جایی است که بسیاری از این نفوذ در حال آزمایش است.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز شنبه (۴ آذر ۱۴۰۲)، نظرات شورای نگهبان در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی و اساسنامه‌های دولت را تشریح کرد که بر طبق آن مواد متعدد لایحه «مغایر با موازین شرع و قانون اساسی» شناخته شد

سرانجام بعد از گذشت نزدیک به ۵۰ روز از جنگ علیه غزه آتش بس موقت چهار روز در غزه برقرار شد. این آتش بس قرار بود روز پنج شنبه ساعت ۱۰ به وقت محلی در غزه اجرایی شود که به دلیل آنچه مسائل فنی و لجستیک عنوان شده با یک روز تاخیر از امروز در غزه اجرایی شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه دوره‌ای با وزیران و معاونان رئیس‌جمهور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم که روز دوشنبه ۲۹ آبان‌ماه برگزار شد، درباره شرکت خود در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری گفت: من بر مبنای تکلیف و وظیفه در انتخابات ثبت‌نام کردم. شخصا معتقدم نباید انقلاب و نظام را رها کنیم. هیچ راهی هم جز صندوق رای نداریم. من به عنوان کسی که از پشت‌پرده‌ها خبر دارم، می‌دانم با خیابان مشکل ما حل نمی‌شود. قهر و خانه‌نشینی هم مساله را حل نمی‌کند. تنها راه اینست که به صحنه بیاییم و مشارکت کنیم؛ گرچه این راه بسیار ناهموار و سخت و پیچیده است ولی با سختی راه، وظیفه ما ساقط نمی‌شود.

بر اساس داده‌های کشتیرانی و شرکت امنیت دریایی بریتانیایی «آمبری»، دو کشتی تجاری که مسیر خود را در دریای سرخ و خلیج عدن تغییر داده‌اند، به همان گروه کشتیرانی تعلق دارند که کشتی «گلگسی لیدر» آن توسط حوثی‌های یمن توقیف شد.

جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیسی در برنامه به افق فلسطین در واکنش به اظهارات ظریف درباره احتمال اقدام نظامی علیه ایران گفت که ماجرا را مغلوبه تعریف می‌کنند. وی افزود: تکرار این مواضع مثل سایه‌ی جنگ یعنی درس نگرفته اند.

دادستان پیشین انقلاب اسلامی گفت: اگر رد صلاحیت‌ها به دلیل مسائل شخصی باشد یا بر اساس برخی گزارشات و اتهامات دروغ، فرد یا افرادی را رد صلاحیت کنند، گناه بزرگی است و بزرگترین خیانت به کشور این است که انتخابات را بی‌اعتبار کنند. تنها دشمن نمی‌تواند انتخابات را بی‌اعتبار کند، همین ردصلاحیت‌های بی‌دلیل و بی‌جهت انتخابات را بی‌اعتبار می‌کند.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر لزوم برقراری هرچه سریعتر آتش‌بس در غزه، گفت: این جنایت هولناک، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی و کودک‌کشی است که از سوی رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی انجام می‌شود.

یک استوری برای رییسی ..........

وزارت خارجه امریکا امروز چهارشنبه در خصوص جنگ غزه اعلام کرد که به دنبال درگیری با ایران نیستیم و به هیچ وجه نمی خواهیم شاهد گسترش این درگیری باشیم.

ناصر ایمانی، از تحلیلگران اصولگرا ضمن تایید ریرش حامیان اصولگرای رییس از یک احتمال سخن می‌گوید و آن این است که شاید مردم در سال ۱۴۰۴ و در مقام مقایسه قالیباف را ارجح بر رئیسی بدانند.

یوسف سلامی خبرنگار صداوسیما در مصاحبه سرپایی با اسماعیلی وزیر ارشاد از او درباره اعزام به غزه پرسید و گفت: «ما آماده هستیم ان‌شالله بریم غزه، امکانش هست؟» و وزیر ارشاد پاسخ می‌دهد: «بله حتما. خداوند ان‌شالله نصیب کنه، اون دنیا هم شفاعت ما را بکنید!»

وزارت خارجه کره شمالی با اشاره به بمباران بیمارستانی در غزه، گفت رژیم صهیونیستی با مشارکت پنهان آمریکا مرتکب جنایت جنگی شده است.

آستین گفت: «این اقدامات باعث تقویت تلاش‌های بازدارندگی منطقه‌ای، افزایش حفاظت از نیرو‌های آمریکایی در منطقه و کمک به دفاع از اسرائیل خواهد شد.»

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پیامی تصویری به ششمین کنگره حزب اعتدال و توسعه گفت: اعتدال اسم رمز و اسم اعظم گفتمان اکثریت قاطع جامعه ایران اسلامی است که با این گفتمان باز هم ما قادریم به همه اهداف بلند ملی‌مان دست یابیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که اگر دامنه جنگ علیه غزه گسترش پیدا کند، خسارات سنگینی به آمریکا وارد خواهد شد.

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سیاست وزارت آموزش و پرورش این پرسش را طرح کرد که برای تعیین تکلیف معلمان قرارداد کار معین چه اقدامی صورت گرفته است؟


یکی از مقام‌های ارشد دولت انگلیس تأکید کرده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نباید در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار بگیرد.


دیگر عناوین