انال ۱۳ اسرائیل به نقل از یک مقام سیاسی که نتانیاهو را در سفر کنونی‌اش به ایتالیا همراهی می‌کند، اعلام کرد: «همگرایی عربستان و ایران یک و نیم سال پیش، هنگامی که ریاض ضعف دولت بنت-لاپید و غرب در مقابله با تهران را مشاهده کرد، آغاز شد.»

یک روز پس از سخنان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست خبری تهران، مبنی بر این‌که حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای کشورها «غیرقانونی» است، نخست‌وزیر اسرائیل این سخنان را «نابجا» دانست. وی افزود: «معلوم است که ما حق داریم از خود دفاع کنیم، معلوم است که ما این کار را می‌کنیم».

بنا بر اعلام وزارت خارجه اتریش، سفیر ایران در وین در اعتراض به صدور حکم زندان برای «یک شهروند اتریشی» احضار شد. همچنین خبرنگار رویترز از احضار کاردار ایران در آلمان خبر داد.

استراتژی تصمیم سازان در اروپا و امریکا نسبت به ایران چیست؟ / روش فعلی آمریکا درمورد ایران، شباهت فراوانی با استراتژی واشنگتن نسبت به کمونیسم و شوروی در دوران جنگ سرد دارد حتی ۵ درصد انرژی و توجه سیاست خارجی آمریکا به خاورمیانه اختصاص ندارد / برای آمریکا، ایران در مقابل بازار مصرفی طبقۀ متوسط ۵۰ میلیونی در نیجریه هم جایگاه چشمگیر اقتصادی ندارد زیرا درآمد محدودی دارد و طبقۀ متوسط آن رو به کاهش است / عربستان و اسراییل فعال‌تر از آمریکا و اروپا نسبت به ایران عمل می‌کنند؛ حداقل تا دو سال آینده روش Remote Control امریکا در رابطه با ایران ادامه خواهد داشت / روش فعلی امریکا درمورد ایران، شباهت فراوانی با استراتژی واشنگتن نسبت به کمونیسم و شوروی در دوران جنگ سرد دارد / مهم‌ترین موضوع اروپا تا ۸۰ درصد در قبال ایران، جلوگیری از تسلیحات هسته‌ای است / چه اروپا و چه آمریکا، احتمالاً به توصیه استراتژیست قدیمی چین عمل می‌کنند که باید به دوست نزدیک بود، ولی به دشمن نزدیک تر / استراتژی غرب نسبت به ایران در اصل، تضعیف بنیه‌های اقتصادی است

امیرعبداللهیان گفت: توافق روی میز است. تنها مجموعه‌ای از اقدامات تکنیکی باید توسط طرف آمریکایی انجام شود. احساس می‌کنم آمریکایی‌ها در این موضوع هم سردرگم‌اند. مدام امروز و فردا می‌کنند و موضوع را از این هفته به هفته بعد موکول می‌کنند؛ ولی ما کاملا آماده‌ایم؛ در چارچوب صورتجلسه‌ای که بین ما و طرف آمریکایی از طریق ثالث وجود دارد. ما با طرف آمریکایی توافق کردیم نماینده‌ای را معرفی کنند. آن‌ها یکی از مقامات کشور انگلیس را به عنوان نماینده خود به ما معرفی کردند. این نماینده در هفته‌های اخیر به ایران آمد و ما توافق ماه مارس را به روز کردیم.

چالش اساسی آمریکا این است که کشور‌های خاورمیانه نمی‌خواهند بین ایالات متحده یا چین یکی را انتخاب کنند. آن‌ها بر این باورند که داشتن روابط با دو طرف ممکن است؛ تعامل با چین در مورد مسائل تجاری و همزمان تعامل با ایالات متحده در مورد چالش‌های سنتی امنیت ملی.

محسن فرجاد: زیاد می‌گویند، اما تعدادشان اندک است. از ناکجاآباد‌ها خبر می‌آورند و دچارند به درد خود بزرگ‌پنداری. خبرنگار نیستند؛ خبرساز هستند. گاهی می‌توان عمیقا باور کرد که قانون را هم به رسمیت نمی‌شناسند. تا دلتان بخواهد تربیون دارند؛ ظاهرا واهمه‌ای در دل ندارند. اخیرا نیز ایده‌شان برای بستن «تنگه هرمز» گوش عالم را کر کرده است.

جمیله کدیور در روزنامه اطلاعات نوشت:در طی چهار ماه گذشته تلاش های چند جانبه ای برای مشوه کردن وجهه ایران در عرصه جهانی به عمل آمده است.

آنچه در چند وقت اخیر اتفاق افتاد حاصل ده‌ها سال عملکرد برخی مسئولان است/ ناکارآمد‌ترین دولت و مجلس پس از انقلاب، مجلس و دولت فعلی است/ عمق و عرض نارضایتی مردم در هیچ برهه‌ای مانند اکنون نبوده است/ دوره ارباب و رعیتی، دوره فرمانده و فرمانبر سپری شده است/ ما در ناراضی‌تراشی رکورد زده‌ایم/ ۶_۹۵ درصد نارضایتی‌ها به خود مسئولان باز می‌گردد/ حتی صداوسیما که هیچ ارتباطی با مردم ندارد و صرفاً نماینده و صدای حکومت است نیز معترف است که مردم ناراضی هستند/ این تصور اشتباه است که، چون توانستیم در جامعه سکوت برقرار کردیم، قضیه تمام شده است/ برقراری سکوت قبرستانی و امنیتی در جامعه به معنای برقراری آرامش و اقناع عمومی نیست/ برخی از تئوریسن‌های جناح حاکم که مرحوم شده اند یا آن‌ها که زنده هستند، بار‌ها گفته اند که مردم هیچ کاره هستند و غلط می‌کنند که اعتراض کنند/ وقتی مردم می‌بینند که قبل از آنکه آن‌ها انتخاب کنند از قبل گروهی برای آن‌ها انتخاب کرده اند، دیگر پای صندوق رای حاضر نخواهند.

روزنامه اعتماد با محمودصادقی درباره اعتراضات احیر مصاحبه کرده، او تاکید کرده اساسا باز کردن فضا برای بیان اعتراضات مطابق اصل27 قانون اساسی بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا می‌تواند مرگ برجام را اعلام کند؟ گفت: نه.بایدن در جواب به اینکه به چه علت نمی‌تواند مرگ برجام را اعلام کند تصریح کرد: دلایل زیادی دارد. برجام مرده است اما ما نمی‌توانیم این را اعلام کنیم. داستانش طولانی است

قطعنامه حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل با ۲۹ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع به تصویب رسید. بولیوی، چین، قزاقستان، نیکاراگوئه، نیجریه، عمان، روسیه و زیمبابوه به حذف ایران از کمیسیون مقام زن رای منفی دادند.

سفر رئیس جمهور چین به عربستان اهداف شورای همکاری خلیج فارس را برای جایگزین های اقتصادی آشکار می کند

ضعف تعدادی از وزرا یکی از نکاتی است که انتقاد کنندگان منصف و مستقل بر آن تکیه می‌کنند ولی عجیب اینست که اولاً اعتنائی به این انتقاد نمی‌شود و ثانیاً اگر وزیر ضعیفی کنار گذاشته می‌شود و یا کنار می‌رود، فرد ضعیف‌‌تری جایگزین او می‌شود!

در حالی که سومین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران تصویب شده،به نظر می رسد متاثر از قطع مذاکرات برجامی، طرحی هماهنگی از سوی اروپا و امریکا برای هدایت ایران به سمت فعالسازی مکانیزم ماشه در جریان است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز پنجشنبه قطعنامه‌ای را که خواستار همکاری ایران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل است به تصویب رساند. قطعنامه یادشده «ضروری و فوری می‌داند» که ایران بدون تأخیر «توضیحات فنی موجهی» را درباره ادعاهای مطرح شده و همچنین امکان «دسترسی به سایت‌ها و تجهیزات» برای «جمع‌آوری نمونه‌ها» فراهم کند. ۲۶ کشور به این قطعنامه رای موافق، ۲ کشور رای مخالف و ۵ کشور رای ممتنع دادند.

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره مذاکرات احیای برجام گفت: «یک سری بحث‌ها هم بین جمهوری اسلامی و کشورهای مذاکره‌کننده وجود دارد و مجددا امریکا از طریق سفارت سوییس یک سری سری مکاتباتی انجام داده که در عین حال ایران هم مستقیم و غیرمستقیم به آن پاسخ داده است. منتظریم نتیجه تبادل نامه‌ها منجر به نشست بعدی شود تا تصمیم نهایی گرفته شود.»

مذاکرات با ایران و قدرت‌های جهانی به بن بست رسیده است و مقام‌های ارشد دولت آمریکا در هفته‌های اخیر ارزیابی‌های بدبینانه‌ای را درباره امکان دستیابی به پیشرفت در جهت احیای برجام بیان کرده‌اند. با این حال، دیپلمات‌های غربی در روز‌های اخیر گفته‌اند که نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا و به‌ویژه احتمال اینکه کنگره به کنترل جمهوری‌خواهان بیفتد، ممکن است فرصت نهایی‌ای به مذاکرات بدهد.

آخرین نتایج انتخابات میان دوره‌ای کنگره نشان دهنده پیشتازی حزب جمهوری خواه در برابر رقیب خود یعنی حزب دموکرات در انتخابات مجلس سنا و مجلس نمایندگان است. حزبی که ۵۱ کرسی به دست آورد صاحب اکثریت مجلس سنا می‌شود و برابر آخرین نتایج همانطور که اعلام شد، حزب جمهوری خواه برای کسب اکثریت در مجلس سنا، تنها به دو کرسی دیگر نیاز دارد. سنا ۱۰۰ کرسی دارد.

رهبر معظم انقلاب گفتند: ساخت تجهیزات پیشرفته‌ی موشکی و پهپادی که چند سال پیش از این وقتی که عکسهایش منتشر میشد، میگفتند این فتوشاپ است. حالا میگویند که پهپادهای ایرانی خیلی خطرناک است. چرا به فلان کس می‌فروشید، به فلان کس می‌دهید

دیگر عناوین